Українська література 6 клас

Уроки розроблені вчителем української мови та літератури Лагановської О.В.

та асистентом вчителя Чистяковою Л.І.


02.04.2020 р.

Нахаба. Ярослав Стельмах. Міша, читаєш текст невеличкого оповідання для свого братика, потім його переказуєш і відповідаєш на запитання (в зошиті): Чому Сашка діти обізвали нахабою?


31.03.2020 р.

Д.Білоус. Звертання. 
Прочитати вірш, переказати, Написати у зошиті слова,  якими ти звертаєшся до батьків, друзів, учителів, дорослих незнайомих людей.

БІЛОУС ДМИТРО ГРИГОРОВИЧ

БІЛОУС Дмитро Григорович (н. 24.04.1920) – поет, перекладач, літ. критик, громад. діяч. Чл.-кор. Акад. пед. н. України. Н. в с. Курмани (нині село Недригайлівського р-ну Сум. обл.) в сел. багатодітній сім'ї (був десятою дитиною). Після закінчення школи поїхав до Харкова, вчився на робітничому факультеті і працював на електрозаводі. Вступив на фі- лол. ф-т Харків. ун-ту. З початком Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 пішов добровольцем на фронт. Після тяжкого поранення лікувався в госпіталі м. Красноярськ (нині місто в РФ), був співробітником редакції радіомовлення для партизанів і нас. окупованих тер. України (м. Москва), почав виступати в пресі як сатирик. Закінчив Київ. ун-т (1945) і аспірантуру при каф-рі укр. літ. (1948). Працював у Респ. радіокомітеті, ж. "Вітчизна", відп. секретарем ж. "Дніпро", зав. кабінетом молодого автора при Спілці письменників України. 1958 перебував у творчому відрядженні в Болгарії. Почав літ. діяльність як гуморист і сатирик (зб. "Осколочним!", 1948; "Веселі обличчя", 1953 та ін.), пізніше писав і лірику, а також поезії для дітей ("Пташині голоси", 1956; "Лікарня в зоопарку", 1962 та ін.). Автор понад 20 поетичних зб., ліро-епічної поеми "Життя Одарки Палегечі" (1956, 2-ге вид. – "Поліська бувальщина", 1961), літ.-критичних статей. Перекладач з рос., білорус., литов. і болг. мов. Упорядник і ред. "Антології болгарської поезії" в 2-х т. (1974), автор численних перекладів болг. поетів, за які отримав премію ім. М.Риль- ського (1976). Ред. 7-томного зібрання творів О.Вишні (1963–65) та ін. видань. Твори Б. перекладалися рос., білорус., болг. (бл. 30 вид., 1960–83), сербською та ін. мовами. Лауреат Держ. премії УРСР ім. Т. Шевченка (1990) за поетичну зб. "Диво калинове". Нагороджений орденами і медалями СРСР та орденами Болгарії (Кирила і Мефодія 1-го ст., "Мадарський вершник" 1-го ст.).

ЗВЕРТАННЯ 

 ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ЧИТАННЯ 

 СЛОВО ДАВНЄ І СЬОГОЧАСНЕ
Скільки є в нас, любі друзі,
для звертання ніжних слів —
і до тата, й до матусі,
до бабусь і дідусів!

І татусю, й мамцю, й нене,
і дідусю, й бабцю теж,
миле, ніжне, сокровенне —
як ще кращ. назовеш?

А Федько звертання творить
так, що душу виверта:
замість “мамо“ — “ма“ говорить,
замість “тату“ каже “та“!

В школі Беллу — “ Бе“ гукає,
а Меланю кличе “Ме“!
Леле! Школу оглашає
белькотіння лиш саме.

Учня він імення знає,
та не встигне підійти,
як за ґудзика хапає
і вигукує . Е. ти!

Дома: — Ба-а! — кричить бабусі.
(Ліньки повністю назвать).
Як ви думаєте, друзі,
що йому на це сказать?

Мабуть, треба щось кумекать,
бо інакше мимохіть
будем тільки бекать-мекать
там, де треба говорить!



18.03.2020р. 

Ю.Гойда. Двірники.

В.Крищенко. Медсестра.

Читати, аналізувати тексти віршів, визначити їх теми, записати в зошиті.

24.03.2020р.

О.Олесь. п"єса-казка "Бабусина пригода". 
Дійові особи: Бабуся, Ведмідь, Лис, Песик, Каченя, Каченята.
Прочитати текст, переказати, відповісти на запитання після тексту.
Записати в зошит, хто дійові особи п"єси та тему твору (тобто, про що розповідається у творі).

Немає коментарів:

Дописати коментар